Fakty i mity o peelingach chemicznych.

 

Peelingi chemiczne to temat obecny w kosmetologii od dawna. W ostatnich latach zyskał on jednak niezwykłą popularność, dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom.

Kwasy – peelingi chemiczne, słyną przede wszystkim ze swojego zbawiennego i wysoce skutecznego działania. Pełnią więc one bardzo ważną funkcję w tematyce świadomej pielęgnacji twarzy.

Przykładowe produkty zabiegowe dostępne w Pure Esthetic:

 

Po serii zabiegów z użyciem kwasów można się spodziewać widocznej poprawy struktury skóry, wyrównania i rozjaśnienia kolorytu, spłycenia zmarszczek, zmniejszenia widoczności i głębokości blizn i rozstępów. Peelingi są niezastąpionym etapem zwalczania różnych rodzajów trądziku, w tym trądziku różowatego.

Jednak pomimo popularności owego zagadnienia, na temat kwasów istnieje wciąż wiele mitów w przestrzeni internetowej. Poniżej kilka z nich:

 

MIT nr. 1:
,,KWASY MOŻNA STOSOWAĆ JEDYNIE JESIENIĄ I ZIMĄ”

 

Powyższe stwierdzenie nie odnosi się do wszystkich rodzajów kwasów, więc jest tylko częściowo prawdziwe!

Faktycznie, część peelingów chemicznych ze względu na mocne działanie podrażniające, zaleca się stosować w okresie mniejszego nasłonecznienia (w naszym klimacie to okres od października do marca). Do takich kwasów należą retinol, kwas pirogronowy, trzychloroctowy i inni.

Istnieje natomiast cała grupa kwasów, których stosowanie jest bezpieczne, niezależnie od pory roku, czy poziomu nasłonecznienia. Działają one na skórę łagodnie i nie zwiększają ryzyka poparzenia. Możemy stosować je przez cały rok! w okresie wiosenno-letnim można sięgnąć po kwas mlekowy, migdałowy, laktobionowy.

Warto pamiętać, że bez względu na to, czy w pielęgnacji domowej są preparaty z kwasami, konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna skóry czyli o każdej porze roku należy stosować kremy zawierające filtry przeciwsłoneczne (SPF).

 

MIT nr. 2:
,,SKÓRA PO PEELINGACH CHEMICZNYCH JEST ZAWSZE MOCNO ZACZERWIENIONA I ZŁUSZCZA SIĘ”

 

To nie jest prawda. Na reakcję skóry na kwasy wpływa wiele czynników:

  • Rodzaj stosowanego kwasu – istnieje wiele rodzajów kwasów, a wśród nich m.in. (jak już wiecie) kwasy całoroczne, których wpływ na skórę jest łagodny. Tego typu kwasy nie podrażniają cery, a także nie powodują zaczerwienienia, ani złuszczania naskórka (jak na przykład po peelingu z kwasem mlekowym, kojowym, ferulowym).
  • Moc kwasu czyli intensywność widocznych efektów na skórze zależy od kilku czynników, jeden z nich, to stężenie kwasu w %. Wraz ze wzrostem stężenia kwasu, wzrasta też jego działanie drażniące Stężenie – 20% i 50% kwasu migdałowego daje zupełnie inne efekty po zabiegu. Pierwszy zazwyczaj skóry nie podrażnia, drugi powoduje widoczne złuszczanie skóry w ciągu 7 dni.
  • Przygotowanie skóry – odpowiednie przygotowanie skóry do stosowania kwasów jest bardzo ważne i wpływa bezpośrednio na odpowiednie działanie kwasu, a także na reakcję naskórka. Odpowiednie przygotowanie skóry, nawet w przypadku stosowania mocnych kwasów, powinno sprawić, że skóra będzie reagowała odpowiednio i delikatnie, a złuszczanie nie będzie widoczne.

Z kwasów należy korzystać z rozwagą. Bardzo ważnym jest, aby kosmetyk z kwasami dobrać odpowiednio do fototypu i rodzaju naszej skóry. Jeżeli jest to zrobione prawidłowo, możemy spodziewać się wspaniałych efektów, takich jak: poprawa napięcia skóry, spłycenie zmarszczek, wyrównaniu kolorytu cery, redukcja lub całkowite zaniknięcie trądziku, a także zmian potrądzikowych.

Bardzo ważne! NIEPOPRAWNIE DOBRANY peeling chemiczny, może spowodować pogorszenie stanu skóry!

Jeżeli peeling, niezależnie od tego czy jest on przeznaczony do użytku domowego, czy w gabinecie, zostanie dobrany nieprawidłowo lub zaaplikowany w niepoprawny sposób, może spowodować pogorszenie stanu skóry (znaczące przesuszenie, długotrwałe zaczerwienienie, zwiększenie ilości rozszerzonych naczynek, a nawet poparzenie skóry, przebarwienia lub odbarwienia, czy pojawienie się blizn).

 

KONSULTACJE KOSMETOLOGICZNE

 

To zabrzmi jak marketing ale taka jest prawda. Przed skorzystaniem z peelingów chemicznych, zawsze warto najpierw pójść na dobrą konsultację kosmetologiczną. Dzięki konsultacji dowiesz się jak odpowiednio korzystać z kwasów, a także które z nich najbardziej odpowiadają potrzebom Twojej skóry, a które będą dla niej zupełnie nieodpowiednie. W Pure Esthetic podczas konsultacji (ok. 2h) oprócz zakwalifikowania do danego zabiegu lub peelingu, przeprowadzam 4-etapowy proces:

Etap 1: Wywiad odnośnie stanu zdrowia, chorób przewlekłych, zaburzeń hormonalnych, przyjmowanych leków itp.
Etap 2: Badanie stanu skóry przy użyciu specjalistycznego analizatora, jej cechy i niuanse, ze szczególnym naciskiem na pielęgnację domową.
Etap 3: Warsztaty z domowej pielęgnacji. Możliwość przetestowania kosmetyków. Instrukcje odnośnie korzystania.
Etap 4: Stworzenie protokołu i algorytmu pielęgnacji domowej lub korekta istniejącego. Przygotowanie programu zabiegowego przywracającego skórze zdrowie (jeżeli zabiegi są wymagane). Jeśli pojawi się taka potrzeba przekażę zalecenia odnośnie dodatkowych badań, suplementacji i diety.

Podczas konsultacji pomogę odpowiednio dobrać domową pielęgnację do Twojego typu cery, problemów z jakimi się zmaga, a także doradzę które z kwasów będą najbardziej odpowiednie dla Twojej skóry. Dowiesz się również na co zwracać uwagę i jak wybrać kosmetyki do użytku domowego, w tym również jak w warunkach domowych bezpiecznie korzystać z kosmetyków, zawierających kwasy. 

Więcej o konsultacjach: Konsultacje kosmetologiczne

-lek. med. Tatsiana Radashkevich

Pure Esthetic, Wrocław